Днес ще поговорим за почистване на сребро при потъмняване, както и за правилното съхранение на бижутата.
Среброто е един от най-разпространените и най-често употребявани в ежедневието благородни метали. Неговото претопяване и сечене в сребърни монети започва още 700 г. пр.н.е. В днешни дни среброто най-често се среща в ежедневието ни под формата на бижута. Неговото антисептично действие и благоприятно влияние върху организма е научно доказано. Несъмнено обаче, почистването и грижата му вървят ръка за ръка с носенето, както и са съществено важни за запазването на автентичния всяко сребро. В този блог ще Ви дадем съвети относно това как да съхранявате, носите и почиствате своите бижута.
1 – Съхранение на сребро
Хубавите бижута трябва да бъдат запазени в добро състояние завинаги, а дори и след това, тъй като е традиция те да се предават от поколение на поколение.
Помислете за това как съхранявате бижутата си. Различните камъни имат различна твърдост на повърхността и лесно биха наранили другите камъни, ако бижутата Ви биват държани заедно на едно място. Съветваме Ви да ги държите поотделно, в кутии с мека подплата, за да избегнете заплитане или нараняване на бижутата. Друг ключ към чистото сребро е то да бъде държано далеч от директна светлина, както и много горещи или студени помещения – шкафа в хола например би било подходящо място. Съветваме Ви да държите Вашите бижута в кутията, в която ги получавате. Всяко бижу, закупено от СИЛЕНТИ ЕООД, се доставя в елегантна кутия за бижута с фирмен сертификат за качество и автентичност.
2 – Начин на носене
Обличайки се, винаги слагайте бижутата си последни, за да избегнете някои от тях да се закачат за дрехите. Грим както и всякаква козметика за коса трябва да бъдат нанесени преди това, за да се предотврати замърсяване. Също така сваляйте обеците си преди да посетите фризьор, тъй като е възможно да се закачат на някои четки или гребени. Особено важно е да внимавате с перлени обеци при боядисване на коса – боята за коса съдържа химикали, които биха причинили обезцветяване в някои случаи. Съветваме Ви да премахвате своите гривни и пръстени при визита на маникюрист поради сходните рискове от нараняване на среброто и камъните. Задължително почиствайте бижутата си с мека кърпичка преди да ги приберете обратно в кутията след носене.
Ако притежавате някои специфични видове бижута като например перлени или такива с мъниста, би било добре да ги държите далеч от вода съдържаща химикали, тъй като това също е възможна причина за появата на обезцветяване. Козметиката, както споменахме, заедно с мазнините за готвене са друга опасност за тези видове бижута. Ако въпреки това някога Ви се случи да имате допир с тях, просто използвайте суха и мека хартия или кърпа, за да подсушите нежно Вашите аксесоари. Помнете че лосиони, парфюми, домашни препарати и хлорирана вода не са във Ваша полза що се отнася до сребро. Това е една от причините, поради които бижутата трябва да са последното нещо, което слагате преди да излезете.
3 – Почистване на сребро
Внимателното и добро почистване на сребърните бижута е от съществена важност за изяществото на Вашите аксесоари. Един от най-добрите методи за почистване на сребро е специален препарат за почистване на сребро, но ако такъв не Ви е под ръка, няма място за притеснение. Винаги може да използвате меки и безобидни продукти като сапун и вода, с мека четка за зъби при нанасяне в случай, че не сте сигурни колко крехък е камъка на бижуто Ви.
4 – Потъмняване на среброто
Потъмняването на сребърните бижута представлява тънък слой корозия, който бързо се формира върху сребърните бижута и води до образуването на тъмно покритие, което е дразнещо и изглежда ужасно. Потъмняване на сребро обикновено се проявява като химична реакция със сероводород или сяра присъстващи в атмосферата. В повечето случаи някои хора смятат, че потъмняването се причинява от окисляване, но това не е вярно, тъй като среброто не реагира с вода или кислород при средни температури. Независимо от това металът в сплавта, най-често мед, има тенденцията да реагира с кислород.
В допълнение към въздуха, сребърните бижута също реагират с алкалните нива на човешката кожа. Наличието на сяра и аминокиселини, които се съдържат в човешката пот, може да причини промяна в цвета на бижутата. Редовното почистване на Вашите аксесоари спомага за избягването на този нежелан ефект. Ако въпреки това някое от сребърните Ви бижута е променило цвета си, ето как да върнете кристалния му блясък.
Решението:
Сода за хляб и алуминиево фолио!
Содата за хляб е по-известна като сода бикарбонат или натриев бикарбонат, а алуминиевото фолио като фолио за печене. Сложете парче алуминиево фолио в дъното на купа. Поставете сребърните бижута върху фолиото. Поръсете ги със сода бикарбонат и ги залейте с вряща вода. Извадете след 3-5 минути, изплакнете с хладка вода и разтрийте бижутата с мека кърпа. Този процес предизвиква химична реакция, която премахва петната от среброто и го почиства мигновено.
Стъпка по стъпка:
Това са нещата, от които се нуждаете:
- Купа за супа или тенджера (в зависимост от броя на бижутата, които желаете до почистите)
- Алуминиево фолио
- Една супена лъжица сода бикарбонат за всяка чаша вода
- Вряща вода
- Лъжица/Щипка
- Мека кърпа
Процес на почистване:
- Нагрейте водата до кипене – трябва да има достатъчно вода, за да покрие бижутата.
- Вземете купата и сложете алуминиевото фолио на дъното с лъскавата страна нагоре.
- Поставете бижутата върху фолиото.
- Добавете 1 супена лъжица сода бикарбонат за всяка чаша вода и бъдете готови, че разтворът ще започне да бълбука.
- Уверете се, че бижутата докосват алуминиевото фолио – това е съществена част от процеса за протичане на химичната реакция.
- Оставете бижутата в разтвора между 3 и 5 минути. Ако нивото на потъмняване е много високо, тогава може да ги оставите до 10 минути.
- Извадете бижутата с кухненски щипки или лъжица. Изплакнете бижутата с хладка вода, след което ги полирайте с мека кърпа.